A szakorvos, kozmetológus tanácsai

Jó néhány olyan kozmetológiai, illetve bőrgyógyászati beavatkozás létezik, amelyet csak télen ajánlott elvégeztetni!

Szépségünk érdekében – szükség esetén – érdemes ezeket a mostani, fényszegény hónapokban beiktatni programjaink közé. Ismerkedjünk meg velük:

● végleges – tartós – szőrtelenítés

● lézeres érkezelések

● lézeres bőrfiatalító eljárások

● lézeres hámlasztás

● scleroterápia – érkezelés

● fibromák égetése

● mezoterápiás cellulit kezelés, illetve fogyasztás

● kizárólag esztétikai okokból eltávolítandó anyajegyek kimetszése

A teljesség kedvéért érdemes felidéznünk melyek azok a kezelések, amelyek évszaktól függetlenül folyamatosan elvégeztethetők:

 ● mezoterápiás arcfiatalítás (ha nem alkalmaznak benne olyan anyagot, ami       érzékennyé tesz a fénnyel szemben)

 ● botoxos kezelések – ránctalanítás, izzadás megelőzés

 ● ráncfeltöltés

Bőrrákszűrés professzionális készülékkel – Tudomány az egészség szolgálatában

Megnőtt a jelentősége a festékes anyajegyek gyakori vizsgálatának az utóbbi években. A megváltozott környezeti hatások miatt fokozottabban kell ügyelnünk bőrünk egészségére. Szerencsére egyre többen vagyunk ezzel tisztában, s így kellő gondot fordítunk a festékes elváltozások rendszeres ellenőrzésére.

A mikroDERM készülék segítségével minden eddiginél precízebb vizsgálati módszer áll immár Magyarországon is rendelkezésünkre a festékes anyajegyek vizsgálatához.

A berendezés, amely egyesíti a legkorszerűbb technikai fejlesztéseket és az orvostudomány legújabb kutatási eredményeit, a tökéletesen fájdalommentes vizsgálat során felvételt készít az anyajegyekről, majd ezeket analizálja, s végül elraktározza. Ennek segítségével az ismételt szűrések során az anyajegyek minimális változása is precízen észlelhető, ami lehetővé teszi a bőrrák eddiginél koraibb stádiumban való felismerését és biztonságos gyógyítását. A végső döntés természetesen az orvosé: maradhat-e az anyajegy vagy feltétlenül eltávolítandó. Javasolt a vizsgálat elvégzése, illetve a rendszeres bőrgyógyászati elenőrzés annak, akinek: 

• a családjában már előfordult festékes bőrrák

• korábban atípusos, azaz a normálistól eltérő anyajegyet távolítottak el bőréről

• sok veleszületett vagy szerzett anyajegye van

• olyan területen található anyajegye, amely nehezen ellenőrizhető, illetve dörzsölésnek van kitéve

• új anyajegye jelent meg

A mikroDREM készülék olyan professzionális berendezés, amely megnöveli a bőrrákszűrés precizitását és megbízhatóságát. A rendszeres ellenőrzések során a berendezés összehasonlítja az új felvételeket a korábbi állapottal, s így egyértelművé válik az anyajegyek kis változása is. Évekre visszamenőleg rendelkezésre állnak az adatok és képek, ennek köszönhetően elkerülhetők a felesleges műtétek!

Veszélyes anyajegyek

Az elmúlt évtizedben – világviszonylatban is – a bőrdaganatos megbetegedések száma emelkedett legdrasztikusabban. E betegség legveszélyesebb fajtája a melanoma, azaz a bőr felületén keletkező rosszindulatú, festékes elváltozás. Ez a kór okozza a bőrrák miatti halálozások háromnegyed részét...

Bőrünkön sokféle – szövettani értelemben – anyajegynek számító képződményt “viselünk”. Ezek közül az erősen pigmentált anyajegyek a legveszélyesebbek, mert kiindulópontjai lehetnek a melanomának, ami a megjelenése után rendkívül rövid idő alatt áttétet okozhat a szervezetben. A betegség részleteiről, illetve a rendszeres anyajegyszűrés fontosságáról dr. Révész Klaudia bőrgyógyászt kérdeztük.

ideál: Mit tud ma az orvostudomány a melanoma kialakulásáról?

- Az esetek többségében a festékes anyajegyekben kezdődnek el olyan változások, amelyek bőrrákhoz vezethetnek.
Fontos! Az is előfordulhat, hogy eleve melanoma formájában jelentkezik a kóros bőrelváltozás, mégpedig olyan helyen, ahol eredetileg nem volt anyajegy. Mivel a testünkön folyamatosan megjelenhetnek új anyajegyek, megeshet, hogy valaki “szimpla” anyajegynek gondol egy kóros elváltozást, s ezért sajnos későn fordul vele orvoshoz…

VESZÉLYES UV-SUGÁRZÁS

ideál: Mégis, hogyan válhat egy ártatlannak tűnő anyajegy bőrdaganattá, avagy mitől keletkezik – látszólag a semmiből – egy veszélyes melanoma?

– A káros környezeti hatások közül elsősorban az UV-sugárzás felelős legnagyobb mértékben a melanoma kialakulásáért. Ha bármilyen módon megsérül egy anyajegy, főként, ha ez a behatás rendszeresen ismétlődik – például dörzsöli a ruha, megsérül borotválkozás közben stb. -, akkor is könnyebben elindulhat benne a rosszindulatú folyamat.

Jó tudni! Kimutatták azt is, hogy a fogamzásgátlók is provokálhatják ezt a betegséget, ha valaki 5 évnél hosszabb ideig folyamatosan szedi azokat. Ez a pigmentsejtek hormonérzékenysége miatt fordulhat elő.

- Természetesen a melanoma kialakulásának esélye is nagymértékben függ a genetikai hajlamtól. Azok esetében, akiknek eleve nagyon sok anyajegyük van, a kockázat nagyobb, főként, ha családi halmozódás figyelhető meg, tehát ha több családtagnak van sok anyajegye. A fehér, leégésre hajlamos bőr, a szőke, illetve a vörös haj, a kék szem szintén a hajlamra utal.

ÉLETMENTŐ SZIKE

ideál: Mi történik akkor, ha a bőrfelületen kialakult egy melanoma?

- Az elváltozást minden esetben a lehető leghamarabb, sebészeti beavatkozással kell eltávolítani, annak érdekében, hogy a melanoma ne adhasson áttétet a környező nyirokcsomókba, vagy más szervekbe, például az agyba, a májba, a tüdőbe.

Nagyon fontos! Azokat az anyajegyeket, amelyek “gyanúsak”, mert melanoma kiindulási pontjai lehetnek, még a rosszindulatú folyamat elkezdődése előtt el kell távolítani!

ideál: Melyek a gyanút keltő jelek?

- Minden elváltozásra oda kell figyelni, de elsősorban azok az anyajegyek lehetnek veszélyesek, amelyek:

• átmérője fél cm-nél nagyobb

• erősen pigmentáltak - sötétbarnák, feketék -, egyenetlen színűek, szabálytalan alakúak, egyenetlen a felületük és a határvonaluk

• különösen figyelni kell azokra az anyajegyekre, melyek olyan helyen vannak, ahol valamilyen irritáció miatt könnyen megsérülhetnek, például a nyakon, a melltartóvonalban, avagy a deréktájékon

• a végtagokon lévő anyajegyek – a sérülés lehetősége miatt is – kiemelt figyelmet érdemelnek! Ráadásul ezek az elváltozások, ha elrákosodnak, rendkívül hamar, akár néhány hónap alatt adhatnak áttétet a nyirokhálón keresztül

 

VÉSZJELEK

 Azonnal orvoshoz kell fordulni abban az esetben, ha egy anyajegy:

• mérete

• formája

• felszíne

• színe megváltozik

• elkezd viszketni

• elkezd hámlani

• esetleg vérzik

 

ANYAJEGYSZŰRÉS

ideál: Végül a legfontosabb kérdés! Meg lehet-e előzni a melanoma kialakulását, és ha igen, hogyan?

- A megelőzés szempontjából kiemelten fontos a megfelelő fényvédelem. Aki nem tartja be az ésszerű napfürdőzés szabályait – ami azt jelenti, hogy 11 és 15 óra között nem megy a napra, a többi időpontban pedig magas faktorú fényvédő készítményt használ -, kiteszi magát a bőrrák veszélyének. Akinek sok, nagy anyajegye van, eleve nem tanácsos napoznia vagy szoláriumba mennie. A másik, amit a megelőzés érdekében tehetünk, a folyamatos önvizsgálat. Ha bármilyen változást észlelünk egy anyajegyünkön, ne késlekedjünk, keressünk fel bőrgyógyász szakembert! Hasznos évente legalább egy alkalommal elmenni bőrgyógyászati anyajegyszűrésre, még akkor is, ha nem látunk magunkon semmilyen elváltozást. Ilyenkor a szakemberek sokszoros nagyítású készülékkel – dermatoszkóppal – vizsgálják meg egyenként az anyajegyeket. Ennek segítségével ugyanis sokkal jobban látják azok szerkezetét, s még időben észlelhetők azok az eltérések, amelyek szabad szemmel láthatatlanok, és ha baj van, a rosszindulatú elváltozásra hajlamos anyajegyek még időben eltávolíthatók. Sokkal ritkábban, de előfordul, hogy a melanoma nem festékes elváltozás képében jelenik meg, azaz nem emlékeztet anyajegyre. Ezért általánosságban inkább azt kell mondani, hogy ha valakinek a testén kialakul valamilyen furcsa “képlet”, ami hasonlíthat pl. nehezen gyógyuló sebre – ott, ahol nem volt sérülés -, a biztonság kedvéért érdemes bőrgyógyászhoz fordulni.

Biztos, ami biztos: inkább vegyünk részt több “felesleges” vizsgálaton, mint egyen, de azon meg későn!

Bőrgyógyászati rákszűrés

Az elmúlt évtizedben – világviszonylatban is – a bőrdaganatos megbetegedések száma emelkedett legdrasztikusabban. E betegség legveszélyesebb fajtája a melanoma, azaz a bőr felületén keletkező rosszindulatú, festékes elváltozás. Ez a kór okozza a bőrrák miatti halálozások háromnegyed részét... Tehát kézenfekvővé vált a rendszeres bőrgyógyászati rákszűrés fontossága!

 Az esetek többségében a festékes anyajegyekben kezdődnek el olyan változások, amelyek bőrrákhoz vezethetnek. Ám az is előfordulhat, hogy eleve melanoma formájában jelentkezik a kóros bőrelváltozás, mégpedig olyan helyen, ahol eredetileg nem volt anyajegy. Mivel a testünkön folyamatosan megjelenhetnek új anyajegyek, megeshet, hogy valaki „szimpla” anyajegynek gondol egy kóros elváltozást, s ezért sajnos későn fordul orvoshoz.
A káros környezeti hatások közül elsősorban az UV-sugárzás felelős leginkább a melanoma kialakulásáért. De az is számít, ha megsérül egy anyajegy, különösen, ha ez a behatás rendszeresen ismétlődik, például dörzsöli a ruha, megsérül borotválkozás közben stb. Természetesen a melanoma kialakulásának esélye is nagymértékben függ a genetikai hajlamtól. Azok esetében, akiknek eleve nagyon sok anyajegyük van, a kockázat nagyobb. A fehér, leégésre hajlamos bőr, a szőke, illetve a vörös haj, a kék szem szintén a hajlamra utal.

FONTOS! Azokat az anyajegyeket, amelyek „gyanúsak”, mert melanoma kiindulási pontjai lehetnek, még a rosszindulatú folyamat elkezdődése előtt el kell(ene) távolítani! Beazonosításukat bízzuk szakemberre.

Minden elváltozásra oda kell figyelni, de elsősorban azok az anyajegyek lehetnek veszélyesek, melyek: mérete, formája, felszíne, színe megváltozik, vagy elkezd viszketni, hámlani, esetleg vérezni. Ha ilyet fedezünk fel magunkon azonnal orvoshoz kell fordulnunk!!!

 JÓ TUDNI: a végtagokon lévő anyajegyek – a sérülés lehetősége miatt is – kiemelt figyelmet érdemelnek! Ráadásul ezek az elváltozások, ha elrákosodnak, rendkívül hamar, akár néhány hónap alatt adhatnak áttétet a nyirokhálón keresztül, s a kór ilyen esetben halálossá válik.

Amit a megelőzés érdekében tehetünk:

optimális fényvédelem

• folyamatos önvizsgálat

• hajlamtól függően félévenként, évenként keressük fel a bőrgyógyászt anyajegyszűrés miatt, még akkor is, ha nem látunk magunkon semmilyen elváltozást!

A vizsgálat során az orvos sokszoros nagyítású készülékkel egyenként vizsgálja meg az anyajegyeket. Így ugyanis sokkal jobban látja azok szerkezetét, s még időben észlelhetők azok az eltérések, amelyek szabad szemmel láthatatlanok. S, ha baj van, a rosszindulatú elváltozásra hajlamos anyajegyek még időben eltávolíthatók.

A BŐRGYÓGYÁSZATI RÁKSZŰRÉST KÜLÖNÖSEN AJÁNLJUK AZOKNAK:

• akinek a családjában már előfordult festékes bőrrák
• korábban a normálistól eltérő anyajegyet távolítottak el a bőréről
• sok veleszületett vagy szerzett anyajegye van
• bőrén nehezen ellenőrizhető területen található anyajegy, illetve az dörzsölésnek van kitéve
• új anyajegye jelent meg

INTŐ JELEK

A rosszindulatú bőrdaganatok szűrésére jelenleg az ABCDE rendszert használják, ami a melanoma öt szabad szemmel is megfigyelhető tulajdonságát vizsgálja. Ez alapján egy bőrelváltozás akkor gyanús, ha:

• aszimmetrikus (A)

• szabálytalan a széle (B)

• egyenetlen a színe (C)

• átmérője nagyobb hat milliméternél (D)

• külleme változik (E)

A bőrdaganatok kilencven százaléka, a rosszindulatú melanómát is beleértve tökéletesen gyógyítható, ha időben észreveszik, a melanoma ugyanis – korán felismerve – a legjobban gyógyítható a halálos rákfajták közül!!!

Szépségtippek nyárra – Interjú

Önnek mi jut eszébe a nyárról? Nekem a napfény, a tenger hűs, sós vize, az önfeledt jókedv, no és persze az is, hogy időben felkeressem bőrgyógyász – kozmetológus orvosomat, Dr. Révész Klaudiát…

…ő, mint minden szépség titkok tudója, felkészít a nyárra. Segít megszabadulnom kisebb nagyobb aktuális szépséghibámtól, ellenőrzi anyajegyeimet, illetve minden különösebb hókusz-pókusz nélkül elintézi, hogy a kíméletlenül tovaszálló évekkel dacolhassak, hosszútávon is kortalannak tűnjek.

KI MIT TUD

Nincs mese, nyáron neki kell vetkőznünk, a magasba szökő higanyszálak levetkőztetnek bennünket. Az „ápol és eltakar” ruháinkat lengékre kell cserélnünk. Így pedig előbukkanhatnak szépséghibáink, úgy mint a télen beszerzett úszógumink, combunkon, popsinkon éktelenkedő cellulitunk, bőrünket végigszántó striáink, izzadós hónaljunk, hogy csak néhányat említsek. Szerencsére ma már mindebbe nem kell belenyugodnunk, mert a kozmetológia a segítségünkre siet. A mikéntről Révész doktornővel beszélgettünk.

ideál: Kezdjük talán azzal, hogy mi is az a kozmetológia?

- Az esztétikai bőrgyógyászat feladatkörébe azok a problémák tartoznak, amivel a kozmetikus már nem tud megbirkózni, de még nem tartozik a plasztikai sebész feladatai közé. Például pattanások, rosacea, seborrhoea, dermatitis, hegek, szemölcsök, fibromák kezelése, illetve olyan bőrfiatalító eljárások, mint a ráncfeltöltés, botoxkezelés, mezoterápia – arcon, nyakon, dekoltázson – cellulit-, stria-, hajhulláskezelés, zsíroldás, avagy alakformálás a toka, a derék, a kar, és a has tájékán.

ideál: Hamarosan beköszönt a nyár. Ilyenkor, ha lehet még szebbek, még vonzóbbak szeretnénk lenni. Ön miként tud ebben segíteni, úgy a hölgyeknek, mint az uraknak?

- Ha valakire ránézünk, elsőként alkata ötlik szemünkbe. Karcsú-e avagy éppen túlsúlyos. Természetesen az utóbbi eset okozza a legtöbb galibát, különösen akkortájt, amikor fürdőruhára kell(ene) vetkőzni. Így hát az ideális testsúly a legelső, amire mindenkinek oda kell figyelnie. A felesleges kilók nemcsak esztétikai problémát jelentenek, hanem számtalan komoly betegségre is hajlamosítják cipelőjüket. Szakember által vezetett, személyre szabott böjt, avagy salaktalanító kúra segít az optimális súly elérésében, abban, hogy csinosak legyünk fürdőruhánkban, s nem elhanyagolható „mellékhatásuk” az, hogy bőrünknek is jót tesznek. Ráadásul, ha közben természetes alapanyagú táplálék kiegészítőket, homeopátiás szereket is magunkhoz veszünk, azaz belülről is tápláljuk bőrünket, az eredmény még szembetűnőbb lesz

NYÁRI PALETTA

ideál: Tételezzük fel, hogy bekopogtat Önhöz egy olyan ember, aki nem túlsúlyos, jól érezi magát a bőrében, de azért szépülni szeretne. Mit javasolna neki?

- Nyáron – a napfény és bőrünk fényérzékenysége miatt – viszonylag szűk a kozmetológia fegyvertára, ám azért mindig lehet mit tenni a szépség érdekében.

ideál: Például?

- A meleghónapokban is szezonja van a botox kezeléseknek, a mezoterápiának, a ráncfeltöltésnek.

ideál: Vegyük sorra őket!

- A helyesen adagolt botox egyértelműen fiatalít, mert az arc bizonyos régióiban átmenetileg lebénítja az arcizmokat, s így kisimítja a bőrt! És most senkinek se jussanak eszébe azok az agyon botoxozott sztárok, akik a bulvárlapok oldalain feltűnve riogatnak bennünket! Aki mértékkel alkalmaztatja ezt a kezelést az azt éri el, hogy arca fiatalosabbnak, kipihentebbnek tűnik, de semmiképpen sem válik viaszbaba szerűvé. Kevesen tudják a botoxról, pedig nagyon sokakat érint, hogy a túlzott izzadást – hónalj, tenyér, talp – is meg lehet vele szüntetni. Ez nyáron különösen hasznos lehet.

És most térjünk át a mezoterápiára. Ez a módszer – nem napjaink újdonsága, hiszen Franciaországban és az USA-ban legalább fél évszázados múltra tekint vissza – sokféle szépészeti beavatkozásra ad lehetőséget. Így például fiatalítani lehet vele az arc, a nyak és a dekoltázs bőrét, segít megszabadulni a cellulittől, elhalványítja a striákat – terhességi csíkokat – helyi alakformálásra, zsíroldásra is kiválóan alkalmas módszer, s nem utolsósorban képes megállítani a hajhullást is.

ideál: Miként történik a kezelés?

- A beavatkozás során a bőrfelszín alá mikroinjekciókkal – adagolópisztoly segítségével – fecskendezzük be a speciális hatóanyagokat. Az orvosolni kívánt problémától függően eltérő mélységbe, különböző mennyiségű és különböző összetételű hatóanyaggal végezzük a kezelést, ami nem fájdalmas legfeljebb kicsit kellemetlen. Fontos, hogy mindenkinek egyéni kezelési tervet kell kidolgozni, s személyre szabottak az alkalmazott hatóanyagok receptúrái is. A mezoterápia eredménye egyébként 3-4 kezelés után nyilvánvalóan megmutatkozik.

ideál: A ráncfeltöltésről se feledkezzünk meg!

- Ehhez is különböző alapanyagokat lehet használni, a kozmetológia palettája színes, ám én csak a hyaluronsav alapú, 6-12 hónap alatt lebomló szereket alkalmazom.

ideál: Miért?

- A tartósnak nevezett anyagok hosszú távú mellékhatásai – gyulladások, az arc eltorzítása – véleményem szerint egyáltalán nem szolgálják a szépséget, sőt, jó néhány elrettentő példát láthattunk-láthatunk erre a celebek világából.

ideál: Ön egyébként kedveli a ráncfeltöltést, mint módszert?

- Igen, mert az eredmény azonnal meglátszik! A befecskendezett hyaluronsav azonnal kisimítja a sokak arcát fáradttá, markánssá tévő mély, az orrtő és a szájszeglet között húzódó „nevető ráncokat”, a szemöldökök közötti és a homlokráncokat, hogy csak néhány példát említsek.

BŐRÜNK VÉDELMÉBEN

ideál: Úgy gondolom függetlenül attól, hogy mint bőrgyógyászt, avagy éppen, mint kozmetológust keresik fel, pácienseinek figyelmét mostanság felhívja a megfelelő fényvédelemre is.

- Természetesen, mivel a megégett bőr a későbbiekben számtalan kellemetlen bőrprobléma – időelőtti bőröregedés, bőrrák, pigment foltok, stb. – kiindulási pontja lehet. Nagyon lényeges, hogy ne csak akkor óvjuk bőrünket a túlzott napsütéstől, ha nyaralunk, vízparton tartózkodunk, hanem a nyár minden napján! Az erős és káros UV sugárzások akkor is kifejtik egészségtelen hatásukat, amikor mondjuk a városban közlekedünk, avagy épp egy fa árnyékában várunk a buszunkra. Külön szeretném hangsúlyozni a szülők felelősségét! Nekik kell óvniuk kis és nagyobb gyermekeik bőrét, ami a felnőttekénél sokkal érzékenyebben reagál a káros behatásokra! Bármennyire is ódzkodnak tőle lurkóink, nyáron, ha a szabadban tartózkodnak 50-es faktorú napkrémmel védjük őket! Arról se feledkezzünk meg – bármennyire hangosan is próbálnak ellenállni -, hogy a krémezést 2-3 óránként megismételjük, ugyanis a kémiai szűrők ennyi idő alatt lebomlanak!

Anyajegyek szűrése – kötelezően ajánlott

Épp úgy a strandszezon beköszönte előtt, mint annak végeztével ajánlott anyajegyszűrésen részt venni. Már csak azért is, mert a bőrrák esetében hatványozottan igaz az, hogy könnyebb megelőzni, mint kezelni a bajt. Ha ugyanahhoz a szakemberhez fordulunk a rendszeres szűrés miatt ő azonnal észleli az esetleges kóros folyamatot, így abba időben be lehet avatkozni, s elkerülhető a súlyosabb megbetegedés.

 

Nyáron tilos!

Jó néhány olyan kozmetológiai, illetve bőrgyógyászati beavatkozás létezik, amelyet nyáron tilos elvégeztetni. Íme a listájuk:

  • végleges – tartós – szőrtelenítés
  • lézeres érkezelések
  • lézeres bőrfiatalító eljárások
  • lézeres hámlasztás
  • gyümölcssavas hámlasztás
  • lézeres hegkezelések
  • scleroterápia – érkezelés
  • szemölcsök, fibromák égetése
  • kizárólag esztétikai okokból eltávolítandó anyajegyek kimetszése

Czellér T. Erika

Ha dagad, ha viszket, ha fáj… – Csalánkiütés és rovarcsípések

A nyaralás szép emlékeit megkeseríthetik olyan bosszantó apróságok, melyek néha jóval hosszabb ideig is eltartanak, mint maga a vakáció. Főként gyerekeknél fordul elő, hogy akár banális szúnyogcsípések nyomán is hosszantartó, viszkető bőrbetegség alakul ki…

Védekezhetünk-e, a különböző kiütések, rovarcsípések – szúnyog, méh, pók – ellen, s ha nem sikerült kivédeni, akkor miként kezeljük azokat? Cikkünkből megtudhatja!

CSALÁNKIÜTÉSEK…

Egy kellemes külföldi nyaralás kapcsán gyakran szerepelhetnek az étlapunkon egzotikus ételek is, amiket a mi magyaros étkezésünkhöz szokott gyomrunk nem biztos, hogy kedvel. Nem kell feltétlenül nagyon különleges dolgokra gondolni! Nézzük csak, mit jelenthet például a következő vacsora menü: pizza tenger gyümölcseivel, vörösbor, banán-split. Miből is áll a pizza? Kelt tészta, fűszerezett paradicsomszósz, rákok, kagylók, polipok, esetleg haldarabkák, no és sajt. Gasztronómiailag kétségtelenül jól hangzik, de allergológiai szemszögből megközelítve ez kész hisztamin-bomba! A pizzát öblítő vörösbor, illetve a desszertként választott banán is – tartalmát tekintve – kifejezett hisztamin forrás.

A hisztamin az az anyag, ami a szervezetünkben is felszabadul az allergiás reakciók során. Ha valakinek eleve magasabb az allergia készsége, azaz hajlamos allergiás megbetegedésekre – pl. szénanátha, ekcéma, stb. – , ez az étkezéssel bevitt extra hisztamin különböző panaszokat indukálhat!

• Leggyakrabban hasi fájdalmak alakulnak ki: gyomorgörcs, hasi kólika, hasmenés. ( Ez természetesen akkor is előfordulhat, nem is ritkán, ha az étel nem volt friss…tehát „ gyomorrontás” is provokálhat hasonló tüneteket! )

• Megjelenhetnek viszkető bőrtünetek, amelyek a csaláncsípéshez hasonlítanak, ezért kapták a csalánkiütés nevet. Orvosi néven urticaria acuta.

Szerencsés esetben a kiütések megszűnnek, ha nem fogyasztunk több olyan ételt, amiben „provokáló faktor” található. Sokszor azonban az érintettek a tünetek megjelenése és az étkezés között nem vesznek észre ok-okozati összefüggést, ezért továbbra is fogyasztják a tulajdonképpen kerülendő ételeket is. Pedig ilyen esetben jobb leállni a normál étkezéssel és diétázni! A tetemes mennyiségű folyadék – 2,5-3 liter szénsavmentes víz – elfogyasztása mellett részesítsük előnyben a főtt krumplit, a főtt rizst, langyosan. Ezek megnyugtatják a gyulladt nyálkahártyát, és miután könnyen emészthető eledelek, a szervezet a felszabaduló energiáival könnyebben meg tudja gyógyítani önmagát.

Sajnos ez nem mindig sikerül egyedül, gyakran orvosi segítségre is szükség van.

NE FELEDJÜK: ha a csalánkiütések mellett ajak-, szem-, vagy nyelvduzzanat is kialakul, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, mert a keletkező ödéma a gégére is ráterjedhet, ami fulladásveszélyt jelent!

A tünetek néha maguktól visszahúzódnak, majd újra előjönnek, ilyenkor napszaki, valamint étkezéssel összefüggő periodicitást lehet megfigyelni.

 Lappangó eredet

Csalánkiütés bármely évszakban előfordulhat. Megjelenésekor rutinszerű feladat a góckutatás, amikor is a lappangó, panaszt nem okozó gyulladásos folyamat után kutatnak a szervezetben. Ha a tünetek 6 hétnél tovább eltartanak, krónikus urtikáriáról beszélünk. Ilyen esetekben a tünet megszüntetése jóval bonyolultabb, mivel sok esetben valamilyen autoimmun folyamat előfutára lehet a kellemetlen bőrtünet.

 

 CSÍPNEK, MARNAK…

Nyáron nagyon gyakori, hogy vért szívó, vagy védekezés közben szúró-harapó rovarok áldozataivá válunk. Közép-Európa-i viszonyok között leggyakoribb a szúnyogok, és a bolhákcsípése, valamint a darazsak, méhek marása. Ezeknek a rovaroknak fajonként különböző összetételű a nyála. Így például a bolhák nyála értágító hatású anyagot tartalmaz, a darazsaké és a méheké hangyasavat és idegmérget. A nyál alkotó elemei általában erős allergén hatásúak, tehát a „sérült” egy idő után érzékennyé válhat velük szemben. Akár egyetlen szúrás – méhcsípés – nyomán is óriási, több centiméteres duzzanat, alakulhat ki. Tömeges szúrás esetén pedig, az érintett belázasodhat, s akár sokkos állapot is kialakulhat nála. Fontos tudnivaló, hogy érzékenyek embereknél akár egyetlen szúrás is hasonló állapothoz vezethet, s tragikus esetben akár hirtelen halál is bekövetkezhet. Ez ellen az úgynevezett deszenzibilizálással lehet védekezni. A méhészek természetes úton deszenzibilizálódnak az őket érő sok-sok szúrás során, ezért feltűnő reakciók nélkül viselhetik el a méhcsípéseket.

ZÜMMÖGŐK ÉS UGRÁLÓK…

A szúnyog-és a bolhacsípések után a kisgyermekek bőrén gyakran alakulnak ki túlérzékenységi reakció jeleként gyulladt, erősen viszkető göbcsék, melyeket álmukban akár véresre is vakarhatnak. De hólyagos bőrtünetek, vagy csalánkiütés is megjelenhet.

Ritkábban találkozunk poloska, vagy pókcsípéssel. Mindegyik általában éjjel csíp, amikor „áldozatuk” az ágyában alszik. Ilyenkor azután reggel jókora gyulladt, piros, erősen kiemelkedő csomók figyelhetők meg, melyek közepén látható a „szúrcsatorna”. A rovarok nyála sok esetben fertőzött, tehát második betegség is kialakulhat a szúrások nyomán. A legismertebb, szúnyogok által terjesztett kór a malária, és a sárgaláz.

 

KULLANCSVESZÉLY….

Az utóbbi időben egyre többet hallani arról, hogy hazánkban a kullancsok Borrelia fertőzöttsége a leggyakoribb, amiből pedig a mára már jól ismert Lyme-kór fejlődhet ki. Ha valakit megcsíp egy kullancs, nem biztos, hogy észreveszi, felfedezi, de attól még a fertőzés kialakulhat! Akkor is, ha a kullancs csak rövid ideig „tartózkodott” áldozata bőrén. Rendszeresen vizsgáljuk át a gyerekeket és magunkat is, ha a szabadban tartózkodtunk! A tévhittel ellentétben nem a fákról pottyannak ránk a kullancsok, hanem a fűből, az aljnövényzetről másznak felfelé. Fontos, hogy nem feltétlenül csak az erdőben lehet kullancsra szert tenni, van rá esély a kertben, és a játszótéren is! Ha felfedezünk egy kullancsot, azt mielőbb és szakszerűen távolítsuk el, hogy minél kisebb legyen az esély a fertőződésre. Ha a szúrás helyen piros gyulladt folt alakul ki, mely lassan, koncentrikusan nő, mindenképpen forduljunk orvoshoz!  A kullancs okozta encefalitisz – agyvelőgyulladás – elleni védőoltás a Lyme-korral szemben nem nyújt védelmet!

 

HOGYAN KEZELJÜK A CSÍPÉSEKET?

Ha a különböző rovarriasztók – krémek, sprayk, karkötő, stb. – alkalmazása ellenére is rovarcsípés áldozataivá válunk, általában jó hatású az Árnika krém. Naponta többször finoman masszírozzuk be érintett bőrfelületbe.

• A homeopátiás szerek közül a viszketést csökkenti Histaminum C12-15-ös potenciában napi 1-2 alkalommal adagolva.

• A méhcsípésekre Apis mellifica C15-30 a megfelelő gyógyír, ha a tünetek súlyosságától függően alkalmazzuk.

• Szúnyog és bolha csípéseknél használjunk Ledum palustrae-t C9-15 potenciában.

Ezeket a szereket kombinálhatjuk is egymással!

A rovarcsípések megelőzésében hatékony segítőnk lehet a B6-vitamin. Szedjük folyamatosan, amíg a kritikus időszak le nem zajlik.

 

Dr. Révész Klaudia

A napos oldal árnyai – Belső pajzzsal is a napsugarak ellen

 

Aminek nem lehet ellenállni: cirógatásra csábító, selymes, hibátlan, barna bőr. Ki ne álmodozna róla. Ám az álom rémálommá válhat! Vásárra visszük bőrünk egészségét, ha az ideálisnál többet – s a minimum óvintézkedések figyelmen kívül hagyásával – heverészünk a napon.

Naprendszerünk gigantikus méretű központi csillaga a Nap, átmérője 109 földátmérőt tesz ki. Anyaga 73,5%-ban hidrogénből áll, ami a központjában zajló magfúzió során héliummá alakul. Az így felszabaduló, majd a világűrbe szétsugárzott energia nélkül ma nem lenne élet a Földön. A Nap nélkülözhetetlen a legtöbb élőlény számára: fénye a növények fotoszintézisét, hője pedig, az elviselhető hőmérsékletet biztosítja számunkra. A napfény jókedvre derít, de ahhoz is nélkülözhetetlen, hogy csontjaink számára létfontosságú D-vitamin termelődhessen szervezetünkben. A Napból különböző hullámhosszon érkeznek sugarak a Földre, ezek 10% -ban az ultraibolya, 40% -ban a látható fény, 50% -ban az infravörös (hő) tartományba esnek. A sugarak minőségét, erősségét sok tényező, így például az évszak, napszak, tengerszint feletti magasság, földrajzi szélesség, a felhők, a levegő por- vagy korom tartalma is befolyásolja. Az ultraibolya sugarak közül az A és a B típusúak érik el a Földet, tehát bőrünket is. A legnagyobb energiájú C típust az ózon réteg feltartóztatja. 

 UVA: bőröregítő hatása mellett a mélyebben lévő sejteket is károsíthatja.

• UVB: mutációt okozva megváltoztathatja a hámsejtek genetikai anyagát, rákos sejtosztódást idézhet elő.

MIÓTA NAPOZUNK?

Az első „strandoló”, aki feltalálta a simogató napsugarak és a hűs víz együttes élvezetét állítólag a francia Boigne grófnő volt. Ő tekinthető a strandolás úttörőjének, mivel egy forró nyári napon, Dieppe-ben elsőként fürdött meg a tengerben. Hordozószéken vitte két komornája a hullámok közé. A szokatlan látványosságra óriási tömeg verődött össze a parton, és azt találgatták, hogy a nemes hölgyet veszett kutya harapta-e meg, vagy más módon veszítette-e el józan eszét… Mindenesetre bátor tettével divatot teremtett! Angliában a 18. század második felében vált divattá a tengeri fürdőzés; s ezen példa nyomán 1793-ban nyílt meg az első német tengeri fürdő is a Keleti-tenger partján. Hazánkban csak az 1890-es években kezdődött meg az igazi víz- és napimádat a daliás atléta Porzsolt Gyula vezetésével. Ő maga és fiatal tanítványai – akikből jeles atléták váltak – kis úszónadrágot viseltek, úgy napoztak, pedig ekkoriban még a velencei Lidón is nyakig felöltözve fürdőztek és sütették magukat az emberek. A magyar strandolás és napozás emlékoszlopát, Káposztásmegyer magasságában kellene a Dunánál felállítani, ugyanis ide jártak Porzsolt Gyula atléta csemetéi napozni…

 

NÉGERBARNÁK – ASZALTSZILVÁK

Időutazásunkból térjünk vissza a jelenbe, ahol is hiába halljuk lépten nyomon, hogy az elvékonyodott ózonréteg miatt kizárólag magas faktorszámú fényvédő krémekkel napozzunk, egy nemrégiben készített felmérés tanúsága szerint a magyaroknak csak a fele használ ilyen szereket. Ráadásul a többség a leégést teljesen természetes – talán kicsit kellemetlen -, de veszélytelen jelenségnek tartja… Pedig egyáltalán nem az! Sajnos sokan nem veszik figyelembe, hogy bár a nyáron megszerzett barnaságunk egy idő után „lekopik”, ugyanez nem mondható el az UV sugárzás okozta káros hatásokról. Ezek összeadódnak – évről évre gyarapodnak – s elkísérnek minket életünk végéig. Tehát az az időmennyiség, amit büntetlenül a napon tölthetünk előre megszabott, nem gyarapszik, ennek ismeretében kell(ene) vele gazdálkodnunk! S még valami: lehet, hogy a bronz barnára sült bőr vonzó látvány, ám ne feledjük, a ma néger barnái, – garantáltan – a holnap aszalt szilvái lesznek! S, ami már nem hiúsági kérdés – túl a ráncokon és a cserzetté vált száraz bőrön – a túlzott napozás a bőrrák legjelentősebb kiváltó oka, a rosszindulatú festékes bőrdaganat kialakulásában fontos szerepe van a bőr leégésének!

Bőrbe kötve…

Az emberi szervezet csodákra képes. Érvényes ez külön-külön minden szervére, így a legnagyobbra, a bőrre is. Kültakarónk a káros napsugarakkal szemben is képes bizonyos mértékig védekezni, mégpedig: azt őt fedő finom lipid réteg növelésével, felső szarurétegének megvastagodásával, s a festékanyag termelő sejtek – melanociták – aktivitásának fokozásával. Ennek az eredménye a barnulás!

 

BŐRÜNK – BELSŐ – VÉDELMÉBEN

Ma már tudjuk, hogy bőrünk egészségét nem csak a rákenhető fényvédő készítményekkel szolgálhatjuk! Belső pajzsként számos vitamin és több nyomelem is segítséget nyújthat ehhez. Ezeket egyrészt táplálék kiegészítőkként, jobb esetben pedig, táplálékunkkal juttathatjuk szervezetünkbe. Ismerkedjünk meg velük!

• Béta-karotin: a legelső és legfontosabb „belső napernyőnk”. Az egészséges, egyenletes barnuláshoz nélkülözhetetlen, tekintettel arra, hogy fokozza bőrünk védekező képességét. Sárgás színű festékanyaga pedig, a hámrétegében lerakódva, nem csak a káros anyagokat képes közömbösíteni – gyökfogó tulajdonságánál fogva – hanem afféle fizikai szűrőként is véd a káros UV-sugaraktól.

Természetes forrásai: sárgarépa, sütőtök, tojás, spenót, brokkoli, mangó, őszibarack, sárgabarack, sárgadinnye.

 A-vitamin: számos egyéb hatása mellett nélkülözhetetlen a sejtosztódáshoz, a bőr, illetve a nyálkahártya épen tartásához. Nagyon fontos tudnivaló, hogy ezt a vitamint túl is lehet adagolni, s akkor panaszokat – fejfájást, bőrhámlást, lép-, vese-, csontelváltozásokat, ízületi fájdalmakat okozhat!

Természetes forrásai: pitypang, sárgarépa, paraj, petrezselyem, búzacsíra, virágpor, cékla, metélőhagyma, zsázsa, káposzta, tök, sárgadinnye, sárgabarack, őszibarack, saláta, ementáli és camembert sajt, paprika, mandarin.

 B2-vitamin: szintén fontos bőrünk egészsége érdekében, hiánya esetén szájszárazság, szájzugberepedés, hámló, vörös gyulladt bőr alakul ki.

Természetes forrásai: csírázó gabonafélék, búzacsíra, étkezési élesztő, mandula, sajtok és nyers tej, teljes biogabonák, teljes élesztős kenyér, gombák, szója, gesztenye.

 B3 vitamin – niacin: bőrvédő szerepe közismert, hiszen a pellagra nevű betegség – durva bőr – ennek hiánya miatt jön létre.

Természetes forrásai: sovány hús, máj, élesztő, teljes kiőrlésű gabonák, csírázó búza, teljes élesztős kenyér, mandula – naponta 8 szem -, aszalt sárgabarack.

• B5-vitamin – pantoténsav: nélkülözhetetlen bőrünk épségének és szépségének megőrzéséhez.

Természetes forrásai: brokkoli, mángold, tojás, csírázó gabonafélék, teljes gabonafélék, élesztő, gombafélék, földimogyoró, lencse, feles borsó, szója, bab, dió, roquefort és camembert sajt, valamint méhpempő, virágpor, búzacsíra.

 C-vitamin: nélküle nem képződik kollagén, ami a bőr kötőszövetének alapanyaga és az egyik legrégebben ismert nedvességmegtartó anyag. Hiányában a bőr rugalmassága, tartása csökken, majd megereszkedik.

Természetes forrásai: fekete ribiszke, petrezselyem, káposzta, minden friss gyümölcs, főként a bogyósok, csipkebogyó, citrusfélék, a legtöbb friss zöldség és főzelékféle, teljes biogabonák, pasztörizálatlan gyümölcslevek.

• D-vitamin: nemcsak csontjaink épségéhez, hanem bőrünk szépségének megtartásához is köze van.

Természetes forrásai: napfény, csírázó gabonafélék, kakaó, nyers tej, ementáli sajt, tengeri alga.

• E-vitamin: antioxidáns hatásának köszönhetően nélkülözhetetlen, ha szeretnénk, bőrünk egészségét megőrizni.

Természetes forrásai: csírázó gabona magvak, hidegen sajtolt, első sajtolásból származó olajok, zöldség- és főzelékfélék, olajos magvak – dió, mogyoró, mandula -, tejes biogabonák, keményítős teljes kenyér, tengeri alga.

• Nyomelemek közül bőrünk védelmével kapcsolatban kettőt érdemes kiemelni: a cinket és a rezet. Az előbbi jelenléte az új sejtek képződéséhez elengedhetetlen Az utóbbi pedig, jelentős szerepet játszik a kötőszövet képzésében, illetve a bőrszínünket meghatározó festékanyag, a melanin előállításában is.

Cink természetes forrásai: belsőségek, halak, tengergyümölcsei, csírázó gabonafélék és magvak, lencse, zsázsa, fehérbab, szárazborsó, szója, spenót, burgonya, teljes gabonafélék, élesztő.

Réz természetes forrásai: máj, tenger gyümölcsei, kakaó, kemény héjú gyümölcsök, csírázó gabonafélék és hüvelyesek, tengeri algák, szója, dió, mandula (napi 8 szem), zab, gombafélék, aszalt sárgabarack, gesztenye, zsázsa, olajbogyó, élesztő.

„Foto-típus” meghatározásajánlott napvédelem

Amikor napozókrémet választunk, vegyük figyelembe, hogy milyen foto-típusba tartozunk a lehetséges négy közül, s ennek megfelelően válasszuk a termékek közül számunkra legideálisabbat!

• Első típus: vörös haj, nagyon érzékeny bőr, sok szeplő, mindig leég, nem barnul le.

Ajánlott napvédelem: az első napozások alkalmával UVB 60/UVA 16, majd később UVB 45/UVA 15.

• Második típus: szőke haj, nagyon világos bőr, közepesen szeplős, gyakran leég, enyhén barnul.

Ajánlott napvédelem: folyamatosan UVB 25/UVA 12.

• Harmadik típus: barna haj, világos bőr, kevés szeplő, ritkán ég le, közepesen barnul.

Ajánlott napvédelem: kezdeti napozások alkalmával UVB 20/UVA 8, majd később UVB 15/ UVA 8.

• Negyedik típus: fekete haj, sötét (kreol) bőr, nincsenek szeplők, leégni csak kivételes esetben szokott, jól barnul.

Ajánlott napvédelem: folyamatosan UVB 10/UVA 5.

Amikor kifekszünk napozni,ne feledjük, hogy a barnulás nem más, mint szervezetünk védekező reakciója a sugarakkal szemben, ezért óvjuk-védjük megfelelő fényvédő készítmények használatával is!

Barnulás gyógyszerrel?!

Ausztrál kutatók fejlesztették ki azt a Melatonan nevű készítményt, amely mesterségesen serkenti a bőr pigmentsejtjeit festékanyag (melanin) termelésére. A kísérletek során bőr alá beültetett kapszulák felszívódása után a barnaság napozás nélkül is hónapokig megmaradt. Előnyei, hogy a bőr szöveteinek károsítása nélkül biztosítja a természetes barnaságot. Védelmet nyújt a káros napsugárzás ellen. Hátránya viszont, hogy mivel még kísérleti fázisban van a gyógyszer, nem tudni, hogy hosszú távon lesz-e valamilyen mellékhatása…


Czellér T. Erika

Érzékeny bőr – kíméletes ápolás

 

Míg húsz-huszonöt évvel ezelőtt a magyaroknak csak 30%-a vallotta, hogy érzékeny a bőre, addig napjainkra ez az arány 50-60%-ra nőtt. Sajnos az adatok magukért beszélnek: hiába figyelünk oda jobban a bőrápolásra, az örökletes tényezők, a munkahelyi stressz, a környezeti hatások mind-mind ellenünk dolgoznak. Nézzük, mi mit tehetünk ellenük!

Érzékeny bőrről akkor beszélünk, ha felborul annak vízháztartása, bár ez nem feltétlenül egyezik meg a száraz bőr fogalmával.

MILYEN, HA ÉRZÉKENY?

Tehát, amikor a védő savköpeny, a hidrolipid filmréteg és az úgynevezett epidermális barrier fontos lúg-közömbösítő hatása, enyhén savas pH védelme megváltozik, érzékennyé válik a bőr, s így a különböző kórokozókkal szemben is védtelen lesz.

Érzékeny a bőrünk, ha:

 vízhiányos vagy lipidhiányos

 hiperreaktív, könnyen irritálódó

 seborrheás, aknéra hajlamos

Ezen kívül a kor is hajlamosító tényező: az időseknek, vagy akiknek korán öregszik a bőrük, szintén érzékennyé válik. Ez legelőször a kézfejen figyelhető meg, ezért is kell a kézápolásra már 20-25 éves kortól gondot fordítani.

FONTOS! A babák bőrét is az érzékeny kategóriába soroljuk, hiszen náluk még nem alakult ki teljesen a védekező funkció.

HOGYAN ÁPOLJUK?

Mivel az érzékeny bőrre jellemző tünetekből megfelelő ápolás hiányában komolyabb bőrbetegségek is kialakulhatnak, érdemes az első jelek felbukkanásától kezdve kimondottan érzékeny bőrre ajánlott készítményekkel kezelni azt. Az Eucerin, a Vichy, a Dr. Hauschka, a Johnson’n’Johnson termékcsaládok tartalmaznak ilyen készítményeket. E speciális összetevőjű krémek segítik megerősíteni a bőr saját természetes védekező képességét, támogatják a barrier-funkciót, emellett stabilizálják a bőr lipidrétegét és vízháztartását. Azzal, hogy növelik a bőr vízmegkötő képességét, a bőrt rugalmasabbá és feszesebbé teszik, az irritáló anyagok – tartósítószerek, illatanyagok – kihagyásával pedig kizárják az olyan mellékhatásokat, mint a pirosodás, viszketés.

Mini-teszt

  • Gyakran duzzadt a bőre?
  • Érez néha apró tűszúrásokat a testén?
  • Könnyen kipirul?
  • Nyáron szokott hámlani?
  • Könnyen leég, vagy érez égő érzést?
  • Bőrgyógyász állapított meg önnél ekcémát?
  • Hetente többször is viszket a bőre?
  • Száraz, húzódó a bőre?

Ha a kérdések közül négynél többre válaszolt igennel, akkor önnek érzékeny a bőre.

 TILTÓLISTA

Az érzékeny bőrűeknél is érvényes az ápolás triumvirátusa: elhalt hámsejtek eltávolítása, tisztítás, ápolás. Ám a peeling – főleg, ha az durva műanyagszemcséket vagy csonthéjasok őrleményét tartalmazza – és az alkoholtartalmú lemosók használata tilos.

FIGYELEM! Tisztításnál a szappan és az arctonik van tiltólistán, míg az ápolás során a túl zsíros krémek kerülendők.

Ajánlott viszont az exfoliálásnál a nem lehúzható maszkok használata vagy a gőzzel tisztítás-dörzsölés, természetesen finoman. Szintén feketelistásak a serkentő hatású gyógynövényeket tartalmazó készítmények – pl. levendula, menta, csalán, zsálya, kakukkfű, borsmenta, rozmaring, seprőruta stb.

Tisztításnál lemosó tejeket, gélt alkalmazzunk – esetleg az exfoliálást és tisztítást egyben megoldhatjuk finomszemcsés lemosózselékkel (pl. Nivea). Szintén alkalmas tisztításra a bór- és termálvíz, mivel ez nyugtatja a bőrt, utóbbiban általában kalcium és szelén is van. Az ápolásnál rendszeresen alkalmazzunk pakolásokat, hidratáló maszkokat. Általános szabály, hogy érzékeny bőrűeknek annál jobb, minél kevesebb összetevőt tartalmaz a krém. Így bőr kevésbé van kitéve annak a veszélynek, hogy valamelyik vegyi összetevőre reagál.

TIPP: a leghatásosabbak a gyógyszertárban kikevert krémek, amelyet bőrgyógyász állíttat össze személyre szabottan. Keressen olyan szakorvost, aki esetleg kozmetológus és/vagy homeopata végzettséggel is rendelkezik!

Összefoglalva: az érzékeny bőr ápolásánál mindig a puhítás, hidratálás a fontos, az, hogy visszaállítsuk a bőr immunvédelmét.

 MILYEN TERMÉKET VEGYÜNK?

Figyelje a termékeken a ható- és vivőanyagokat – hiszen az érzékeny és igen száraz bőr azonnal reagál a külső hatásokra. Megfigyelte például, hogy a stressz és más lelki megterhelés azonnal meglátszik az arcán? Érdemes egy-egy lazító gyakorlatot is megtanulnia, amellett, hogy áttanulmányozza a krémek feliratait. A különböző bőrtünetek mellett a felsorolt összetevőjű termékek ajánlottak:

• Atópiás ekcéma: bufexamac, kőszénkátrány (vagy annak oldata), glicerin, bisabolol, glycol, nadálytő (vagy fekete nadálytő)

• Hámlás: tejsav, tej, kefír, banán, körömvirág, béta-karotin, shea vaj, édeskömény, bodzavirág

• Seborrhea: clotrimazole, rózsa, ibolya

• Száraz bőr esetén: dexpanthenol, panthenol, kankalin (vagy kankalinolaj), benzol-peroxid, urea, cink-oxid, jojobaolaj, aloe vera, kamilla, uborka, avokádó olaj, havasi gyopár, narancsvirág, ribizli olaj, mandula tej/olaj.

Tippek

 Ha még nem ismer egy terméket, mindig ügyeljen rá, hogy azon szerepeljen a hipoallergén, a színezőanyag-mentes és az illatanyag-mentes felirat.

 Mindig végezzen allergiapróbát: keveset vigyen fel a termékből a füle mögé, majd 18-24 óra elteltével vizsgálja meg a területet.

 Soha ne egyszerre cserélje le kozmetikumait. Ha pár hétnyi időt ad bőrének, hogy megszokhassa a számára ismeretlen hatóanyagokat, akkor könnyebben izolálhatja azokat a termékeket, amelyeket nem szeret a bőre.

Tudta? A bőr érzékenységét műszeresen is lehet mérni: a transepidermális vízvesztést (TEWL-t) megbízhatóan lehet ellenőrizni, és ebből következtetni lehet a bőr védekezőképességére akkor is, ha látható tünetek (még) nincsenek.

Mitől válhat a bőr érzékennyé?

  • diabétesztől
  • szélsőséges időjárási viszonyoktól
  • UV-sugárzástól
  • veseelégtelenségtől
  • túlzott vizes mosakodástól
  • túl gyakori peelingtől
  • tisztításához használt lúgoktól és oldószerektől

Gyermekbőrgyógyászat

 

A népesség egy ötöde gyermek. A gyermekgyógyászati rendelésen a betegek egyharmada bőrbetegségek miatt jelentkezik. A felnőtt bőrgyógyászati szakrendeléseken pedig a betegek kb. 10%-a gyermek. Azonban a gyermekek nem „kis felnőttek”! Sőt, még ezen a csoporton belül is óriási különbségek adódnak az életkori sajátosságokból eredően, pl. egy csecsemő és egy serdülő lehetséges bőrpanaszai között!

Az első életévekben, amikor az immunrendszer még nem kellőképpen fejlett, viszont a gyermek szervezetén belül óriási változások mennek végbe, több olyan „kritikus” időszak van, amikor a gyermek fogékonyabb lehet különböző bőrbetegségekre, elsősorban a bakteriális, gombás, vírusos fertőzésekre.

Gondoljunk csak bele, milyen hatalmas munka és megpróbáltatás egy ilyen kis szervezetnek az a számunkra olyan könnyen kimondható tény, mint pl. a fogzás, a növekedés, a mozgáskoordináció fejlődése, a szoptatásról való leszoktatás, az új ételek elfogadása, feldolgozása, a szobatisztaságra való szoktatás, nem beszélve az oltások okozta immunrendszeri megterheléséről! A bölcsődei, vagy óvodai beszoktatás idején nem csak az elszakadás tényét kell feldolgozni, hanem azt a rengeteg új kórokozót is, amivel egy gyermek közösségben számolni kell. Ehhez hozzájárul még az a tény, hogy egy csecsemő, vagy kisgyermek bőrének barrier (védő) funkciója még nemhogy nem tökéletes, hanem különösen sérülékeny, és aprócska ápolási hiba következtében is könnyen sérülhet.

Minden életkornak megvannak a maga sajátosságai – a bőrpanaszok tekintetében is. A probléma eredetének felkutatása érdekében alapos vizsgálatra, körültekintő kikérdezésre van szükség, hiszen a bőrtünetek mögött sok esetben állhat belgyógyászati, vagy pszichés probléma. Gyermekeknél azért hasznos előnyben részesíteni a homeopátiás kezelési lehetőségeket, mert a pszichés problémák nehezebben deríthetők ki, viszont egy jól megválasztott homeopátiás szer ezeket is kezelni tudja.

A kicsik különösen érzékenyek a szintetikus- és vegyszerekre. Ezért ameddig csak lehet, feltétlen fontos egyéb természetes megoldások (gyógynövények, vitaminok, ásványok, baktérium-flórarendezők, természetes immunmoduláló szerek, lézer akupunktúra, diéták…) keresése is, ha tisztálkodásról, bőrápolásról van szó.

Mindezek mellett természetesen szükség van az életkori sajátosságoknak megfelelő ápolási szokások kialakítására is, mivel egész másra van szüksége még egy egészséges újszülöttnek is, mint egy teenagernek. A különböző bőrbetegségek esetén ez fokozottan érvényesül, hiszen pl. a csecsemőkori ekcéma, vagy a serdülőkori pattanások külső kezelésében is meghatározó jelentőségű a mindennapos bőrápolás, de más-más módon. Ezek miatt is érdemes kikérni a szakemberek véleményét.

Nyári bőrvédelem…

Bőrünk fizikai értelemben határvonalat képez testünk és a külvilág között, ezért szervezetünk jelzéseire és a rajtunk kívülálló impulzusokra előbb vagy utóbb egyaránt reagál. Amennyiben azt szeretnénk, hogy bőrünk szép legyen, figyelnünk kell arra, hogy igényeinek megfelelően óvjuk és ápoljuk, különösen a nyári hónapokban.

Menjünk-e napra egyáltalán, s, ha igen, akkor hogyan védekezzünk a nap kártékony hatásaival szemben? Miben reagál másként bőrünk a legmelegebb évszakban? Milyen kozmetikai szereket használhatunk ilyenkor, hogyan ápoljuk bőrünket, hajunkat és mire kell vigyáznunk a testszőrzetek eltávolításakor? Ezekre a kérdésekre is kaptunk választ dr. Révész Klaudia bőrgyógyásztól, aki gyakorlati tanácsokat is adott olvasóinknak.

MI VAN A NAP ALATT?

Nap nélkül nem létezne élet a Földön, ezért tévedés azt gondolni, hogy minden körülmények között menekülnünk kell a nap sugarai elől. Viszont az nagyon fontos, hogy körültekintően megtervezzük a napon töltött órák időszakát és mértékét. Továbbá ügyelnünk kell a fényvédelemre! Az európai emberek bőrszíne legtöbb esetben minimum 20-25-ös faktorszámú fényvédőt igényel a nyár kezdetén, illetve az első néhány napozás alkalmával, aztán ezt az erősséget fokozatosan lehet csökkenteni. Természetesen a különösen érzékeny bőrűeknek – vörös hajú, kék szemű, szeplős emberek – a magasabb faktorszámú védelem jelent biztonságot. A lényeg az, hogy fokozatosan szokjunk hozzá a naphoz, hiszen a bőr elöregedése és daganatos megbetegedései szempontjából a leégés a legveszélyesebb tényező. A kívánt fényvédelmet megfelelően kiválasztott készítménnyel biztosíthatjuk.

Az ideális naptej ismérvei

  • bőrtípusnak megfelelően kiválasztott faktorszámú

  • UVB és UVA szűrőt is tartalmaz

  • vízálló

  • liposzómás készítmény, ami összetételének köszönhetően jobban behatol a bőrbe, így biztonságosabb

VESZÉLYES NAPÓRÁK

Lehetőleg 12.00-15.00 óra között ne menjünk a napra! Ha ez elkerülhetetlen, akkor gondoskodjunk erőteljes fényvédelemről! Vegyük figyelembe, hogy tengerparton a sziklák, a homokszemcsék, a víz, a bőrünkre rakódott sókristályok felerősítik a napsugárzás erejét, ezért ha nem vigyázunk, fényvédelem nélkül még a napernyő alatt is leéghetünk.

TIPP: napégés égési sérülésnek számít, I-II fokú lehet, ezért annak megfelelően kell kezelni. Ilyen esetekben hatékonyan segít a hűtés, hűs zuhanyozás, borogatás, vagy ha ez nem megoldható, akkor hidratáló jellegű napozás utáni ápoló, vagy testápoló gyakori alkalmazása. Gyulladáscsökkentő hatású a körömvirágkrém, de nem vazelin alapú! Illetve a körömvirág homeopátiás formája, a Calendula alacsony potenciában. Napallergia esetében nagyon jótékony az Urtica urens nevű homeopátiás készítmény. Az említett szerek vény nélkül is kaphatók gyógyszertárban. Gyerekeknél különösen fontos a megfelelő fényvédelem, mert az élet során elszenvedett napfénykárosodás kumulálódik. Tehát a már gyermekkorban megégett bőrnek nagyobb esélye van a felnőttkori megbetegedésekre, kozmetikai problémák kialakulására, ráncosodásra, a bőr különböző daganatos megbetegedéseire.

HASZNOS ÉS ÁRTALMAS

A napnak számos kedvező hatása van, ezért ne meneküljünk előle! Egyrészt szervezetünkben a D vitamin – amire minden embernek szüksége van – nap hatására képződik. Másrészt, vannak olyan betegségek melyeknek a legtöbb esetben kifejezetten jót tesz a nap:

  • psoriasis (pikkelysömör)

  • ekcéma, atopiás dermatitisz

  • seborrheás bőrgyulladás – akár az arcon van, akár a fejbőr korpásodását okozza

  • pattanások – főleg, ha a napsugárzás tengervizes fürdőzéssel párosul

Ugyanakkor vannak olyan betegségek is, amelyek esetében százszázalékos fényvédelem javasolt, mert ezeknél kifejezetten ártalmas a nap:

  • autoimmun betegségek – pl. erythematodes

  • fotoallergiás, fotokontakt bőrreakciók – ilyenkor a fény és egy adott anyag együttesen okoz gyulladásos bőrtünetet

  • pigmentfoltos bőr – terhességi-, v. májfoltok, chloasma

    Jó tudni! Egyes gyógyszerek, elsősorban az antibiotikumok, pl. a tetrán-származékok napfény hatására fényérzékenységet okozhatnak, fotoallergiás reakciót válthatnak ki a bőrön. Ezért ha valaki ilyen szert szed, nem mehet sem a napra, sem szoláriumba! Tehát mindig alaposan át kell tanulmányozni a betegtájékoztatót!

NYÁRI BŐRBEN

A napsütéses órák számának növekedésével bőrünk viselkedése is változik. Nyári hónapokban a verejtékmirigyek aktívabbak, tehát jobban izzadunk, és a faggyúmirigyek is intenzívebben működnek, ezért hidratáltabbnak érezhetjük bőrüket. Ennek következtében a bőr ápolási igénye is átalakulhat. Probléma lehet abból, ha valaki nem veszi észre időben, hogy bőrének szükségletei megváltoztak:

  • A túl zsíros arckrémek és testápolók előhívják a pattanásokat.

  • Megjelenhet a bőrön az úgynevezett Mallorca- akne, ami a kifejezetten rosszul megválasztott kozmetikumok, fényvédő krémek hatására alakul ki, általában az arcon, dekoltázson, azaz a legérzékenyebb bőrfelületeken.

Fontos! Maguk a kozmetikumok is okozhatnak fényérzékenységet, amit szintén pirosodó bőrreakció jelez, és ez a későbbiekben pigmentzavarhoz is vezethet. Ezért a nyári időszakban nem célszerű gyümölcssavat ( AHA ), és szalicilsavat tartalmazó krémeket használni, mert ezek hatására a napozást követően nagy eséllyel reagál pigment foltokkal a bőr.

  • Jellegzetes probléma a parfümöt használó nők nyakán megjelenő barnás, térképszerű folt, ami attól van, hogy rendszeresen ugyanarra a helyre fújják az illatanyagot, és a nap hatására az adott területen krónikus gyulladás alakul ki, majd a bőr felületének színe megváltozik. Ettől még lehet nyáron parfümöt használni, de ajánlott inkább a hajtőre fújni, vagy oda, ahol nem éri napfény.

  • A fokozott faggyú és verejték termelődés jó táptalajt nyújt a különféle kórokozók megtelepedésére. Ennek egyik tipikus tünete, mikor a hónaljszőrzeten fehéres, sárgás, barnás lerakódás tapasztalható. Ilyen esetben nem csak divatos, de nagyon hasznos is lehet a szőrzet teljes eltávolítása, a megfelelő higiéniai szabályok betartása, esetleg helyi fertőtlenítő készítmények alkalmazása.

  • Nyári melegben a testhajlatok – hónalj, mellek-, és has alatti terület, lágyékhajlat, lábujjközök – könnyen befertőződnek. Ilyenkor alakulnak ki a leggyakrabban a bőrgombásodások, a „ kipállások”. Mindezek ellen a legjobb orvosság a megfelelő higiénia, az alapos tisztálkodás és fontos, hogy mindig szárazra töröljük a bőrünket, mert a nedves, bepállott felületek jó táptalajt jelentenek a kórokozók szaporodásához.

  • A nap hatására gyakran előjön a herpesz azok száján, arcán, akik erre hajlamosak. Az érintetteknek ezért javasolt a szájra illetve az egész arcfelületre magas faktorszámú védőkrémet használni, ami megakadályozhatja a csúnya, kellemetlen és fájdalmas hólyagosodást.

TIPP! Aki tudja, hogy herpeszre hajlamos, annak a nyaralás, vagy a napozási időszak előtt érdemes a Nátrium muriaticum nevű homeopátiás készítményt szedni megelőzésként, vagy ennek kenőcs formáját alkalmazni rendszeresen.

JEGYEZZÜK MEG! A legtöbb bőrfiatalító, bőrhámlasztó technikát, végleges szőrtelenítést nem ajánlatos nyáron végeztetni, mert ezt követően a bőr a napfény hatására komoly károsodást szenvedhet, pigmentfoltokkal reagálhat. Egyetlen kivétel a nagy sikerű mezoterápiás bőrfiatalító kezelés, melynek nincsenek ilyen mellékhatásai.

TÚLZOTT VEREJTÉKEZÉS

Az izzadás nem csupán a hőháztartás fenntartásának egyik kardinális eleme, de fontos méregtelenítő funkciója is van. Ezért szükséges, hogy tudjunk verejtékezni. Ugyanakkor a túlzott verejtékezés rendkívül kellemetlen lehet, a vele járó szagok és látvány miatt. Ezt elsősorban táplálkozással és a szervezet megfelelő méregtelenítésével lehet orvosolni, de különféle kozmetikai beavatkozásokkal is lehet csökkenteni az izzadás mértékét.

Botox-szal az izzadás ellen

A hónalji, a tenyér- és talpizzadás csökkentésére kitűnően alkalmazható a hagyományos orvoslásban őshonos, ám mára a kozmetológiában is nagy sikert arató botox kezelés, mely apró tűszúrásokból álló beavatkozást jelent. Az egyszeri kezelés hatása másfél- három hónapig tart, ami a nyári időszak jelentős része. A hatás gyors és nagyon látványos, ezért bizonyos esetekben – akinek a foglalkozásából eredően kellemetlen a tünet, pl. menedzserek, média szereplők, stb. – elsőként választandó megoldás lehet. A kezelést szerencsés úgy alkalmazni, hogy egy előzetes vizsgálattal felmérjük, mennyi a szervezetben felhalmozódott salakanyag és mivel a botox átmenetileg blokkolja a kezelt területen a méregtelenítő folyamatot, a szervezetet más módon kell tehermentesíteni – pl. fokozott folyadék bevitellel, szaunázással, méregtelenítő kúrákkal. Maga az izzadás a vegetatív idegrendszerhez kapcsolódó reakció, ezért ha állandósult, vagy időről-időre visszatérő gond van vele, tanácsos pszichoterápiát, jógát, autogéntréninget is alkalmazni a fizikai, tüneti kezelésen kívül.

HAJ – JAJ

A haj, mint bőrfüggelék szintén más ápolást igényel a nyári hónapokban, mint az év többi időszakában, hiszen ilyenkor a fokozott erejű nap és a fürdőzés nagyon kiszáríthatja. Ezért érdemes hajvég ápolókat, és a haj szerkezetét erősítő pakolásokat alkalmazni.

TIPP! Keverjünk össze tojássárgáját és ricinusolajat, vagy olivaolajat. Ezt használjuk pakolásként az előzőleg egyszer megmosott hajra hetente egy alkalommal. Úgy 15-20 perc után öblítsük le a hajat, majd mossuk meg a szokásos módon. Szárítás előtt a hajvégeket kenjük be még egyszer néhány csepp olajjal!

Nyáron az ember gyakrabban mos hajat, ezért figyelni kell arra, hogy olyan sampont használjunk, amit akár naponta is lehet. Egyúttal a napos órák idejére fújjuk be hajunkat fényvédőt tartalmazó olajjal, ami úgy funkcionál, mint a bőr esetében a naptej. Figyelnünk kell arra is, hogy ne közvetlenül a nyaralást megelőzően festessünk és/vagy daueroltassunk, mert akkor a napsütés hatására garantáltan nagy károsodást szenved a haj, hiszen az ártalmas tényezők egymásután érik.

SZŐR MENTÉN

A hajhoz hasonlóan a szőrszálak is bőrfüggelékek ezért a nyári bőrápolás kérdésénél fontos kitérni a szőrtelenítéssel kapcsolatos szabályokra. A szőrtelenítő eljárások – gyantázás, epilálás – általában a bőr átmeneti bepirosodását vonják maguk után, valamint gyantázás esetén nem csak a szőrtől, de egy réteg bőrtől is megszabadul az ember. Ha ilyen állapotban nap éri a szőrtelenített bőrfelületet, akkor a kis piros foltok bebarnulnak, illetve az eltávolított bőrréteg alatti érzékenyebb bőrfelület könnyebben megéghet és elszíneződhet a nap hatására. Ez az elváltozás rendkívül nehezen kezelhető. Ugyanez vonatkozik a szemöldök és a bajusz szőrtelenítésére is. Természetesen a szoláriumot is el kell kerülni szőrtelenítés után!

TIPP: Szőrtelenítés után használjunk Aloe vera, vagy Calendula tartalmú nyugtató balzsamot, esetleg krémet, amíg a pirosság meg nem szűnik. Napra, vagy szoláriumba csak a tünetek elmúlását követően menjünk.

Sziebig Tímea